TIS ČERVENÝ
TIS ČERVENÝ
Latinský název : Taxus baccata
Vládnoucí planeta : Saturn
Tis je jedním z nepodivuhodnějších stromů na naší planetě. Pro naše předky byl symbolem smrti a znovuzrození a byl zasvěcen temným bohyním ,jako je Hekaté ,Caileach ,nebo Morana. Výzdoba z tisových větviček ,neodmyslitelně patří ke svátku Samhain a také ke svatku zimního slunovratu ,který je nejkratším dnem v roce. Tis v sobě spojuje fenomén smrti ,dlouhověkosti a věčného života. Jeho jehličí ,kůra i semena jsou prudce jedovaté. Červené bobulky tisu jsou sice jedlé a místy se z nich vyrábí víno ,ale předtím musí být odstraněna semena ,která se skrývají uvnitř. Mnoho dětí se už otrávilo ,když společně s tisinkou rozkousalo i semínka. Pro pastevce a jejich zvířata představoval tis vždycky hrozbu ,a tam ,kde se pásl dobytek byl tento strom kácen. Jsou zaznamenány případy ,kdy se koně okusující tisové výhonky otrávili a na místě skáceli. Staří Keltové využívali jedovatosti tisu k výrobě otrávených šípů.
Na druhou stranu má tis některé neobyčejné vlastnosti ,které ho činí prakticky nesmrtelným. Je známo ,že se tisům časem ohýbají spodní větve k zemi ,kde zakořeňují a dávají vyrůst dalším kmenům. Když centrální kmen zestárne a začne zevnitř trouchnivět ,pokračuje v růstu jeden z jeho dceřiných kmenů ,který je geneticky shodný s kmenem původním. I bez této vlastnosti dosahují ale tisy neuvěřitelného stáří. Z Anglie známe jedince staré 2000 let a možná i více! Přesné stáří se u tisu určuje nesnadno ,neboť je zjištěno ,že tis dokáže na mnoho let ,dokonce staletí zcela zastavit svůj růst a přitom žít vesele dál. Např. zdravý tis v Totteridge na severu Londýna nezměnil od roku 1671 ,kdy byl poprvé měřen svůj dvacetišestistopý obvod kmene ani o milimetr.
Nejstarším tisem u nás je strom rostoucí v Krompachu. Tis ,o kterém se traduje ,že je starý 1000 let zkoumal v roce 1967 botanický ústav ČSAV. Doc. Hofman ,který do stromu navrtal sondu napočítal na vrtu pouhých 90 let ,zbytek kmene je dutý ,ale porovnávací metodou určil jeho stáří na 400 let. Přední britský odborník na tisy Allen Meredith ,ale na základě těchto měření a všech dostupných údajů ,které mu poskytl český milovník stromů František Kožíšek ,odhaduje stáří Krompašského tisu na minimálně 800 let. Pokud je to pravda ,je tis v Krompachu nejstarším žijícím stromem v naší zemi.
Nejstarší tisy v Anglii rostou zpravidla na hřbitovech. Dříve se mělo zato ,že zde byli tisy našimi předky úmyslně vysazovány,dnes se mnozí přiklánějí k tomu ,že pohřebiště se naopak úmyslně zakládala tam ,kde už tisy rostly ,neboť tato místa byla vnímána jako posvátná.
Smutné je ,že se s tímto ,v mnoha ohledech podivuhodným stromem ,ve volné přírodě už takřka nesetkáme. Tisové dřevo je velmi kvalitní ,ale vzhledem k tomu že roste velmi pomalu ,k lesnímu hospodaření se moc nehodí. V minulosti byl tedy tis bohužel více kácen ,než vysazován a ocitl se tak na seznamu ohrožených dřevin.
Zdroje: Mudr.M.Lautererová - Nebezpečné rostliny ,František Kožíšek - O stromu královském ,S.Lavenderová a A.Franklinová - Magické rostliny
Fotografie č.3 : Tim Hills u tisu v Hampshire www.ancient-yew.org
Fotografie č.6 : Tis v Tandridge http://82.94.219.20/
Žádné komentáře:
Okomentovat